niedziela, 5 lutego 2017

Co zrobić z dziećmi na weselu?

Planujesz wesele i zastanawiasz się co zrobić z dziećmi na weselu?
Lista gości potwierdzona, już wiesz że wśród nich sporą część będą stanowiły maluchy. Dzieci zupełnie inaczej odbierają wesele niż dorośli: szybko się nudzą, męczą, a tłum ludzi i głośna muzyka często stanowi dla nich stres. Gnieżdżą się u rodziców na kolanach, trzymają spódnic  mamy lub biegają między kelnerkami noszącymi gorące dania.
Zastanawiasz się jak umilić wesele także dzieciom? Jak dostosować warunki aby dzieci nie nudziły się i nie rozrabiały na Twoim weselu?
Przedstawiam kilka propozycji zorganizowania atrakcji dla maluchów:
1. Atrakcje na dworze– w porozumieniu z domem weselnym można ustawić na zewnątrz trampolinę lub dmuchaną zjeżdżalnię. Jeżeli pogoda pozwoli dzieci będą tam szalały nawet przez kilka godzin.
Ważne: Należy zapewnić wówczas dzieciom opiekę, aby któreś z nich np. nie opuściło terenu domu weselnego, lub nie zrobiło sobie krzywdy.
Uwaga- niektóre domy weselne, mają takie atrakcje na stałe, nie trzeba się o nie troszczyć samemu.
2. Atrakcje wewnątrz- dobrym pomysłem może być utworzenie tzw. kącika dla dziecka. Można ustawić stoliki, krzesełka, lub jakąś matę rozłożyć na podłodze. Trzeba przygotować zajęcia w zależności od wieku dzieci, mogą być to klocki, puzzle, kolorowanki, balony. Mniejsze dzieci wymagałyby opieki rodziców- mogłaby się odbywać na zmianę, a starsze poradzą sobie same.

Ważne: utworzony kącik malucha powinien być w takim miejscu, aby z jednej strony dzieci były „na oku” rodziców, a z drugiej głośna muzyka nie przeszkadzała w komunikacji i integracji dzieci. Dobrym rozwiązaniem może być sala restauracyjna w pobliżu stołów gości.

3. Animator na weselu– Ta opcja pozwala na zorganizowane zajęcia dla dzieci, przynajmniej na kilka godzin.
Zakładamy, że animator będzie zajmował się tylko dziećmi. Ta opcja pozwala na to, aby rodzice mogli bawić się spokojnie wiedząc że ich dzieci też dobrze się bawią. Warto ustalić wcześniej ilu będzie animatorów, jakie przewidują atrakcje. Często zabawy z animatorem są zdecydowanie ciekawsze dla dzieci niż samo wesele, którego maluchy jeszcze nie rozumieją. Maluchy chętnie bawią się i tańczą w swoim gronie.
Jeżeli pogoda dopisze, zabawy mogą odbywać się także na dworze.
3. Dobre ciocie- Byłam kiedyś świadkiem następującej sytuacji: kilka małżeństw ustaliło wzajemne dyżury nad swoimi maluchami. Wózki stały w miarę spokojniejszym miejscu a przy nich „dyżurował” jeden z rodziców, a reszta się bawiła. Później następowała zmiana. Maluchy spały w wózkach, lub były kołysane, czy  zabawiane przez „dobrą ciocię” balonikiem, pacynką, misiem.
Ważne: Jeżeli wiemy, że rodzice planują zabrać na wesele już tak małe dzieci można im zaproponować podobne rozwiązane, przy czym umożliwić współpracę poprzez właśnie ustalenie miejsc przy stołach obok siebie, również dalej od orkiestry czy głośników. Warto zadbać o małe pomoce do zabawy jak baloniki, pacynki, misie itp.
4. Opieka nocna– jeżeli chcemy, aby nasi goście bawili się na weselu jak najdłużej i nie musieli odjeżdżać do domów gdy tylko dziecko jest senne, a zwykle jest to jeszcze przed oczepinami- możemy zadbać o opiekę nocną. Wówczas musimy wcześniej zadbać o oddzielny pokój (jeżeli dom weselny posiada część hotelową). Rodzice mogą w nim usypiać maluchy. Oczywiście aby dzieci nie zostawały bez opieki lub aby rodzice mogli się bawić nie martwiąc się o sen swojej pociechy- to my powinniśmy zadbać o ten komfort. Można wynająć osobę do opieki nocnej, często animatorzy po zrealizowanych atrakcjach także pełnią takie usługi. Można też pomóc w ustaleniu dyżurów  „dobrych cioć”


Ważne: Trzeba ustalić wcześniej z gośćmi, czy liczą na taką pomoc. Może się okazać że tak, a my nie zadbaliśmy o dodatkowy pokój, lub nie- wówczas nie ma sensu niepotrzebnie płacić za wynajem pokoju z którego nikt nie korzysta.
Uwagi:
1.Poczyń  wcześniej ustalenia dotyczące dodatkowych atrakcji dla dzieci z właścicielem i obsługą domu weselnego
2. Już przy zapraszaniu gości możesz się zorientować czy zabiorą swoje pociechy
3. Zaplanuj wcześniej rozwiązania dla maluchów i poinformuj o nich rodziców, aby wiedzieli czego mogą się spodziewać
4. Jeżeli zdecydujesz się na animatora- zarezerwuj go jak najwcześniej, wielu ma zajęte terminy

Wpis:Marta Skrzyńska
Zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów Centrum Szkoleń i Animacji

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą animacyjną Centrum Szkoleń i Animacji:
http://csia.pl/animacja/animacja-dzieci-na-weselu/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz