niedziela, 5 lutego 2017

Dziecko przed TV- konsekwencje

Na dworze piękna słoneczna pogoda. Fantastyczny czas do zabawy na świeżym  powietrzu. Niestety wiele dzieci spędza czas jedynie przy komputerze lub telewizorze. Wielu rodziców na to nie reaguje, wręcz przeciwnie- daje przyzwolenie. Z dzieckiem jest święty spokój, nie przeszkadza, nie rozrabia, zajmuje się sobą. Jest to tym bardziej smutne, jeśli sami rodzice też są pozbawieni aktywności, spędzają wolny czas w podobny sposób. Natomiast rodzice, którzy próbują sprawować kontrolę nad czasem przed mediami, mają to utrudnione z powodu przebywania w pracy i ograniczonej wówczas kontroli nad dzieckiem.

Konsekwencje mogą być ogromne. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy jak wielkie spustoszenie w organizmie i psychice człowieka powoduje spędzanie czasu wyłącznie przed mediami. Najbardziej narażone jest dziecko, które jest nie jest odporne na płynące w jego stronę bodźce.
O jakich konsekwencjach mówimy?
 1. Problemy z kręgosłupem i postawą- siedzenie w niewłaściwej pozycji powoduje wady postawy u dziecka, skrzywienia kręgosłupa.
 2. 2.       Problemy ze wzrokiem- należy pilnować aby dziecko zajmowało bezpieczną odległość od TV czy monitora. Zmęczenie wzroku może powodować bóle głowy, czy osłabienie wzroku.
 3. Osłabienie więzi- dotyczy to więzi rodzinnych i przyjacielskich. Czas spędzany przy komputerze to czas bez rozmów, zwierzeń, wspólnego czasu  z rodziną czy znajomymi. Powoduje to pogorszenie relacji rodzinnych oraz z rówieśnikami. Nawet wspólne oglądanie TV nie zastąpi wspólnej zabawy
 4. Utrata pasji zainteresowań– to zupełnie oczywiste że dziecko spędzające czas przy komputerze nie czyta, nie ma czasu na rozwój zainteresowań, nie ma czasu i szansy aby obudzić w sobie zainteresowania, odkryć talenty. Nawet najlepsze gry edukacyjne nie zastąpią książki.
 5. Narażenie na treści negatywne, nieodpowiednie dla wieku związane z przemocą czy treściami erotycznymi- rodzice często nie kontrolują tego co oglądają dzieci w TV czy w Internecie. A nawet jeśli starają się kontrolować, to bajki i filmy dla dzieci są przerywane reklamami innych filmów, a te krótkie urywki często przedstawiają sceny nieodpowiednie dla wieku dziecka. W Internecie bardzo łatwo o wejście na niewłaściwą stronę, czy wyświetlanie się reklam, których nie chcielibyśmy aby widziały dzieci. Dobrze wiemy że wiele bajek przemyca treści związane z przemocą, wulgarnym słownictwem.
 6. Pojawianie się zachowań agresywnych, obojętnienie na krzywdę innych, zanik wrażliwości u dziecka – to bardzo poważne niebezpieczeństwo z którego często nie zdajemy sobie sprawy. W grze komputerowej rozbrzmiewa wesoła melodyjka, spokojne sielankowe obrazki, a zadaniem dziecka jest strzelanie w kurczaki. Pozornie błaha i spokojna gra, a czy przypadkiem nie daje podświadomego sygnału dla dziecka że wolno zabijać zwierzęta? To tylko przykład, ale takich sytuacji jest wiele: pościgi samochodowe, strzelanie – dziecko nieodporne na pewne bodźce może przyswajać takie negatywne zachowania jako coś właściwego, normalnego. Ciągłe oglądanie przemocy, śmierci, krwi, sprawia że stajemy się mniej odporni i mniej wrażliwi na takie bodźce.
 7. Wzrost negatywnych odczuć i emocji– zwróć uwagę jaki podkład muzyczny towarzyszy grze, czy bajce. Często są to melodie i dźwięki złowrogie, powodujące napięcie i lęk. Dziecko przesiąka tym niepokojem, staje się negatywnie pobudzone, nerwowe. Mogą pojawiać się problemy ze skupieniem, snem, dziecko nie może powrócić do równowagi emocjonalnej po dłuższym odczuwaniu niepokoju powodowanego przez treść bajki czy same dźwięki.
 8. Problemy ze spożytkowaniem energii- dziecko naturalnie ma potrzebę aktywności fizycznej, takie które spędza czas siedząc przy komputerze, później musi tę nagromadzoną energię spożytkować, odreagować, co wiąże się często z aktywnością niekontrolowaną,  nadpobudliwością np. w szkole.
 9. Zagubienie między światem fikcji i rzeczywistości- dla nas dorosłych jest to oczywiste że film to film, a reklama to reklama. Dla dzieci nie. Dziecko buduje swój obraz świata i ludzi na podstawie tego co ogląda. Słyszeliśmy historię kiedy zaszło to tak daleko, że chłopczyk chciał latać jak jego superbohater i skoczył z dachu. To wcale nie jest sytuacja odosobniona. Dzieciom wydaje się że jest tak w życiu jak w filmie. W filmach królują zdrady, oszustwa, bohaterzy kierują się samymi przyjemnościami. Dziecko nasiąka tymi wartościami.
 10. Kup!– Reklam jest w trakcie filmu więcej niż samego filmu. Zgodnie z prawem reklamy nie mogą być kierowane do dzieci, ale prawo nie zabrania aby bohaterami reklam były dzieci. Dziecko kojarzy szczęście, radość, sukces bohaterów  z danym produktem- płatkami, czekoladą. Budzi w sobie apetyt i chęć posiadania tego produktu. Często jest to przyczyną chęci wielu rzeczy i awantur w sklepie: Mamo kup, chcę to! Podświadomie kojarzy że ten zakup da mu szczęście jak w reklamie.

  To tylko kilka konsekwencji spędzania czasu przez dziecko przy komputerze czy telewizorze. I wcale nie muszą być do długie godziny, wystarczy chwila, a dziecko jest bardzo chłonne i otwarte na trafiające na niego treści.  Jeżeli zauważamy niepokojące objawy: drażliwość, nadpobudliwość, kłopoty ze snem, nerwowość, czy nowe, niewłaściwe słownictwo warto się zastanowić co ma taki wpływ na dziecko. Szczególnie niepokojące powinno być dla rodzica nerwowe reagowanie dziecka na wyłączenie telewizora, czy zakaz gier, komputera- może to świadczyć o początkach uzależnienia od korzystania z tych mediów.
  Centrum Szkoleń i Animacji
  Marta Skrzyńska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz