niedziela, 5 lutego 2017

Jak wychować ponuraka?

Kilka słów o kreatywności dzieci.
Dzieci rodzą się już z naturalnym potencjałem kreatywności. Czasami zupełnie zaskakują dorosłych fantazją, wyobraźnią, oryginalnością myślenia. Dzieci są twórcze, pomysłowe, pełne radości.  Jednak kreatywność może powoli zanikać, gubić się w codzienności. Czasami to dorośli są odpowiedzialni za zanikanie tej umiejętności u dzieci. I tak człowiek wraz z wiekiem i dorastaniem staje się coraz bardziej „sztywny”, poważny, spięty, myślący tylko logicznie i sensownie, bez szaleństwa i wyobraźni.
Jak zniszczyć kreatywność dziecka i sprawić aby wyrósł z niego duży ponurak?
  1. Nie czytaj książek– Książki rozwijają fantazję, myślenie, przenoszą do innego świata. Dziecko w głowie widzi, układa świat o którym mu czytasz, to za bardzo rozwija wyobraźnię. Nie mówiąc już o tym, że dziecko mogłoby samo czytać książki. Dodatkowo poszerzyłoby to zasób jego słownictwa i umiejętność szybkiego uczenia się.
  2. Najlepszą rozrywką TV i gry komputerowe– Jeśli dziecko w każdej wolnej chwili będzie oglądało bajki, reklamy, grało w gry komputerowe skutecznie przyczynisz się do wyłączania myślenia. Dziecko nie musi sobie niczego wyobrażać, bo bombardujesz je bodźcami- widzi mnóstwo obrazów, kolorów, głośnych dźwięków, w grach dochodzi jeszcze działanie i emocje- aby wygrać. Za dużo bodźców aby uruchamiać wyobraźnię. Przy okazji zyskujesz wady postawy dziecka (przy długotrwałym siedzeniu)  i problemy ze wzrokiem.
  3. Nie pozwól się wybrudzić– Twoje dziecko musi być zawsze czyste. Wybrudzone ubrania na placu zabaw to najgorsze co może zrobić. Bawiąc się będzie myślało tylko o tym aby ubranka były czyste. To co, że inne dzieci wspinają się po drzewach, skaczą po kałużach, grzebią w błocie, robią zupę z piachu. W ten sposób twoje dziecko wyrośnie na pedanta bojącego się luzu, zabawy, wygłupów, szaleństw, który nie miał okazji do odkrywania świata i życia z jego radościami i trudami, nie będzie miał o czym opowiadać dzieciom i znajomym. Żadnych wspomnień o rozbitych kolanach, czy porwanych spodniach na drzewie.
  4. Nie można się wygłupiać– Gdy spotykają się u Ciebie goście Twoje dziecko często wychodzi na środek, podskakuje, robi głupie miny, wydaje dziwne dźwięki. Próbuje zwrócić na siebie uwagę. Wszyscy goście będą patrzeć na dziecko, śmiać się z jego niemądrego zachowania. W takiej sytuacji  nie pozwól mu się popisywać. Posadź w kącie, a najlepiej wyproś do pokoju dziecięcego. Postępując w ten sposób sprawisz że twoje dziecko w przyszłości będzie miało problemy z występami publicznymi, opory przy zabawie, pokazaniu luzu czy wygłupianiu się. Ciągle będzie myślało że nie wypada i że się skompromituje.
  5. Nie pozwalaj zmyślać– dzieci mają bujną wyobraźnię. Opowiadają niestworzone historie o kosmitach, potworach, smokach. Nie pozwalaj na to. Zahamuj w zarodku wszystkie te historie. Ucinaj krótko „nie zmyślaj”. Skutecznie spowodujesz że Twoje dziecko będzie miało ograniczoną wyobraźnię, nie będzie potrafiło wybić się w myśleniu poza rzeczywistość realną.
  6. W pokoju zawsze porządek– nie pozwalaj aby twoje dziecko miało bałagan w pokoju, porozrzucane klocki czy zabawki. Wszystko ma być zawsze na swoim miejscu. Dziecko zanim wyjmie zabawkę już ma myśleć o tym, że za chwilę ma ją schować na miejsce. Podstawa to porządek, a nie dobra zabawa. Nie pozwalaj na wyjmowanie wszystkich zabawek i zaśmiecanie nimi pokoju. Zabierzesz mu smak dzieciństwa – azyl dziecinnego pokoju, gdzie dziecko tworzy swój własny świat. W ten sposób wychowasz człowieka surowego dla siebie i innych, który nie poświęci ładu i porządku  na dobrą zabawę i swobodę.
  7. Żadnych zabaw plastycznych– farby, plastelina, wycinanki to wróg ładu w domu. Wszędzie ścinki, pomazane ściany, plastelina spływająca po kaloryferze. Nie pozwalaj na takie zajęcia w domu. Na pewno nie bierz w nich udziału z dzieckiem. O wspólnym wycinaniu, tworzeniu nie ma mowy. Nie przychylaj się też do pomysłów na wykorzystywanie starych pudełek, kartonów do budowania wież, zamków. Takie zajęcia za bardzo rozwijają twórczość dziecka. A co jak w dodatku odkryjemy że ma jakiś talent? Dziecko pozbawione twórczości plastycznej, to w przyszłości dorosły pozbawiony kreatywności, twórczego myślenia, bez poczucia estetyki i nie interesujący się kwestiami artystycznymi. To nastolatek bez pasji i talentów.
  8. Nie odpowiadaj na pytania– Dzieci zadają tysiące pytań: A co to, a skąd to? A dlaczego? A jak? Itp. Itd. Nie wyjaśniaj niczego. Nie odpowiadaj na żadne pytania. Najlepsze co możesz powiedzieć to „bo tak” lub „bo ja tak mówię” oraz „nie zawracaj mi głowy głupotami”. Skutecznie odetniesz swoje dziecko od ciekawości światem. Stłumisz w zarodku wrażliwość i zainteresowanie wszystkim co je otacza. Nauczysz że nie można się niczym interesować, a zadawanie pytań to coś złego. Po kilku latach będziesz mieć w domu maturzystę, który nie idzie na studia bo nic go nie interesuje, człowieka pozbawionego wrażliwości na świat i na innych. Twojemu dziecku zapewne w szkole nie będzie chciało się za wiele uczyć, bo zostało przez ciebie pozbawione ciekawości na odkrywanie świata, praw przyrody.

Czy zachowujesz się właśnie w taki sposób? Czy w twoim domu panują podobne zasady? Zostały one opisane oczywiście na przekór, ale jeśli masz zamiar je zastosować względem swoich dzieci, wychowanków, to możesz być pewny że wychowasz człowieka pozbawionego kreatywności, pasji, zaciekawienia światem i kochającego życie.
Kreatywność wymaga zadawania pytań, rozmawiania, poznawania świata całym sobą, doświadczania wrażeń tych dobrych i złych. Kreatywność zabijana jest przez sztywne zasady, reguły, które są stawiane dzieciom wyżej niż zabawa, rodzinne relacje, pasje, wspólny czas.
Tylu mamy ludzi pozbawionych jakichkolwiek pasji, zainteresowań, znudzonych życiem. Może właśnie zabrakło w ich dzieciństwie jakiegoś małego elementu zaciekawienia światem, rozbudzania wyobraźni?

Marta Skrzyńska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz