niedziela, 5 lutego 2017

Z mamą w domu- Inspiracje do spędzania czasu wolnego z młodszymi dziećmi

Z mamą w domu- Inspiracje do spędzania czasu wolnego z młodszymi dziećmi

nspiracje do spędzania czasu wolnego z młodszymi dziećmi

Kiedy spędzasz wolny czas z dzieckiem i nie masz pomysłu na zabawę, a chcesz wnieść coś kreatywnego oraz rozwijającego do codzienności dnia mam twórczą propozycję:
Pacynki
Zabawa ta, jest nie tylko wielką radością, dla dziecka, ale przede wszystkim umacnia więź emocjonalną rodzica z dzieckiem. Polecam wspólne wykonanie pacynek, ponieważ dziecko pomagając w tworzeniu rozwija się, jak i również wzrasta jego poczucie wartości. Zauważa także, jakie zastosowanie mogą mieć przedmioty codziennego użytku, przez co rozwija swoją wyobraźnię, kreatywność.
 Wykonanie Pacynki nie jest trudne:
Przykładem jest pacynka „kot” wykonana w ciągu 10 minut we współpracy z 3 letnim dzieckiem. Wystarczy skarpeta, guziki oraz tasiemka. Elementy przyszywamy do skarpety i gotowe. Można oczywiście np. ze skręconych nożyczkami tasiemek doszyć włosy, lub ogon, wszystko wedle upodobań.Można również kupić gotowe pacynkiDostępne na rękę lub na palce. Zabawa pacynkami a przebiega najlepiej jeżeli jest spontaniczna. Po prostu nakładamy pacynki na rękę lub palec i pomagamy dziecku nałożyć na jego rączkę, wtedy naśladując głos danej pacynki prowadzimy między sobą rozmowy. Dziecko jest przepełnione radością szczególnie, jeśli modulujemy głosem, zmieniamy barwę, ton dopasowujemy do wypowiadanych słów, sytuacji, w jakiej znaleźli się wybrani przez nas bohaterowie.


 Po pewnym czasie, dziecko samo jest w stanie zmieniać barwy i ton głosu w zależności czy odgrywa rolę świnki, czy też niedźwiedzia.

W przypadku niemowląt, lub dzieci poniżej 3 roku życia, kiedy jest im ciężko ubrać daną sytuację w słowa, sami naśladujemy wybraną postać, a dziecko tak samo pozytywnie reaguje.
Odnosząc się do pacynek, można przygotować krótki spektakl, mini teatrzyk, wystarczy kartonowe pudło, za którym się chowamy, zakładamy pacynki i odgrywamy rolę wybranych przez nas postaci.
Tego typu zabawa jest niezmiernie intrygująca dla małych odkrywców, a przy okazji w bardzo dużym stopniu pobudza wyobraźnię, można tym sposobem przekazać dziecku wzorce prawidłowych zachowań, sposoby jak należy się zachowywać, odnieść się do wrażliwości. Dziecko bardzo szybko zaczyna „odpowiadać” na zachowania bohaterów, kiedy są smutni, przytula ich, kiedy źle robią pokazuje jak powinni się zachować.

Właściwe ukierunkowanie tejże zabawy może stać się niezmiernie edukacyjne dla dziecka, rozwijające wyobraźnię, a przede wszystkim zapewni dziecku mnóstwo radości i zabawy oraz wzmocni więzi emocjonalne z rodzicem.
Każde dziecko pragnie mieć swojego przyjaciela
 Najlepszym sposobem jest wspólne wykonanie takiego przyjaciela i nazwanie go przez dziecko.
Nasz przyjaciel w wykonaniu nie był trudny, ani pracochłonny. Aby takiego wykonać potrzebne będą:
– stary koc z cienkiego polaru
– guziki.
Wykonanie:
Rozcinamy koc na trzy pasy na początku wiążemy supeł z trzech elementów.
Następnie splatamy warkocz i zawiązujemy na kolejny supeł.
Wybieramy odpowiednie guziki i przyszywamy w formie oczu, nosa i ust bohatera.
Bohater gotowy.


Najważniejsze jest to, aby podczas pracy dziecko aktywnie uczestniczyło w tworzeniu zabawki. Dzięki temu jego satysfakcja oraz poczucie wartości znacznie wzrośnie.
Wpis: Marlena Kujawa
(Fotografie pochodzą z prywatnych zbiorów autorki)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz